Rozstępy - czym są, skąd się biorą i jak je usunąć? - Allura Olsztyn
rozstepy

Rozstępy – czym są, skąd się biorą i jak je usunąć?

Jeszcze do niedawna, rozstępy były traktowane jako stały element wyglądu skóry. Obecnie, innowacyjne rozwiązania kosmetologii estetycznej, przynoszą coraz to bardziej skuteczne zabiegi usuwania rozstępów, znajdujących się każdej fazie. Nowoczesne metody są coraz mniej inwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Nie można jednak zapominać o profilaktyce, odpowiedniej diecie i prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Czym są rozstępy

Rozstępy to linijne zmiany na skórze, które powstają na skutek rozdziału warstw skóry właściwej. Uszkodzenia sieci włókien kolagenowych i elastynowych skóry zwykle przebiegają równolegle lub promieniście. Pojawiają się wtedy, gdy prawidłowe funkcje skóry ulegają zachwianiu. 

W pierwszym momencie dochodzi do powstania ciemnoczerwonych lub fioletowych podskórnych pęknięć skóry właściwej. Jest to tak zwana faza zapalna, zmiany są wtedy najbardziej widoczne i przypominają blizny, ale właśnie na tym etapie usuwanie rozstępów przebiega najłatwiej, a skuteczność ich wyleczenia jest największa. 

Po fazie zapalnej następuje faza zanikowa, nazywana fazą bliznowacenia. Jest to czas, kiedy w skórze rozpoczyna się samoistna regeneracja uszkodzonych warstw skóry właściwej. Mimo, że rozstępy przyjmują wtedy barwę perłowo-białą i są mniej widoczne, to skóra w miejscu rozdziału lekko się zapada, co jest wyczuwalne przy dotyku. Zabiegi kosmetyczne w gabinecie Allura Olsztyn wygładzą rozstępy na każdym etapie i sprawią, że będą niemal niewidoczne.

Jak powstają rozstępy

Istnieje wiele przyczyn powstawania rozstępów, zarówno u kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów zaliczamy:

  • podłoże genetyczne
  • zaburzenia hormonalne
  • szybki wzrost
  • okres dojrzewania
  • nadmierne rozciąganie skóry na skutek aktywności fizycznej
  • duże wahania wagi ciała
  • nieprawidłowa dieta
  • okres ciąży
  • zażywanie leków przeciwzapalnych, przeciwalergicznych i immunosupresyjnych z glikokortykosteroidami

Większe ryzyko powstawania rozstępów występuje u osób z cienką, wrażliwą skórą, a zwłaszcza u młodych kobiet z jasną karnacją.

Jak skutecznie usunąć rozstępy

Wiele osób zastanawia się jak skutecznie usunąć rozstępy i czy w ogóle jest to możliwe. Oczywiście, że tak. Kosmetologia i medycyna estetyczna oferuje wiele sposobów leczenia tego dość krępującego problemu. Jak zatem szybko usunąć rozstępy? Jaki zabieg na rozstępy będzie najlepszy? W Allura Olsztyn dobierzemy najlepszą procedurę zabiegową, skoncentrowaną na zmianach Twojej skóry oraz odpowiednią do stadium rozwoju rozstępów.

Mezoterapia igłowa/mikroigłowa

Mezoterapia na rozstępy wykorzystuje urządzenie, wyposażone w cienkie pulsujące igiełki, które wbijają się w skórę i stymulują ją do odnowy. Dzieje się tak za sprawą wprowadzenia wprost do skóry właściwej koktajli odżywczych, wspomagających proces zmniejszania rozstępów, aż po niemal niewidoczne i niewyczuwalne. Działanie wstrzykiwanych substancji aktywnych wspomagają też same nakłucia specjalnymi igłami lub kartridżami, które stymulują skórę do tworzenia nowych włókien kolagenu i elastyny. Kontrolowane uszkodzenia skóry na głębokość od 0,25 mm nawet do 3.0 mm stymulują fibroblasty oraz komórki macierzyste, dzięki czemu skóra regeneruje się na poziomie komórkowym.

Zobacz również: Dlaczego warto zdecydować się na zabieg mezoterapii igłowej? 

Radiofrekwencja mikroigłowa RF

Radiofrekwencja mikroigłowa jest doskonałym zabiegiem usuwania rozstępów, znajdujących się zarówno w fazie zapalnej, jak i zanikowej. Innowacyjna technologia łącząca mikronakłuwanie skóry z jej jednoczesnym podgrzewaniem, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Uszkodzenia mechaniczne i termiczne pobudzają w tkance skórnej naturalne procesy regeneracyjne, a nowe włókna kolagenowe zagęszczają skórę właściwą, wypełniają głęboko umiejscowione rozstępy i stopniowo je wygładzają. Radiofrekwencja mikroigłowa jest więc bardzo skutecznym zabiegiem na rozstępy, który z powodzeniem je redukuje, a przy tym prowadzi do gruntownej przebudowy i poprawy jakości skóry. 

Zobacz również: Radiofrekwencja mikroigłowa rf – czyli jak mikronakłuwanie i fale radiowe poprawiają skórę?

Alma Harmony XL iPixel 

W skutecznym usuwaniu rozstępów czerwonych i białych, świetnie sprawdza się laser frakcyjny ablacyjny iPixel. Ablacyjna technologia, wykorzystująca mikronakłucia, tak zwane pixele, narusza zewnętrzną warstwę naskórka, prowadząc do jej głębokiego złuszczenia. Dodatkowo, frakcyjne i bardzo precyzyjne aplikowanie w głąb skóry wiązki światła lasera, o długości 2940 nm, prowadzi do namnażania włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego. Następujące w głębi skóry intensywne procesy regeneracyjne, powodują wypieranie blizn czy rozstępów na jej powierzchnię.  Laserowe usuwanie rozstępów prowadzi do spłycenia wszelkich nierówności oraz wygładzenia skóry i poprawy jej napięcia. 

RetixC

Retix C to kompleksowy zabieg odmładzająco-rozświetlający, który nie tylko odmładza skórę, ale również znajduje zastosowanie w skutecznym usuwaniu rozstępów. Kuracja polega na zaaplikowaniu na powierzchnię skóry retinolu o wydłużonym czasie działania. Złuszczające działanie retinolu poprawia teksturę skóry, wygładza ją i odświeża. Poza tym, przedostanie się retinolu do skóry właściwej, skutecznie neutralizuje wolne rodniki, co z kolei wpływa na zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu. Retix C stymuluje odnowę komórkową oraz zwiększa gęstość skóry, dzięki czemu daje efekt wypełnienia i niweluje rozstępy. 

Zobacz również: Retix C – kiedy i dlaczego warto z niego skorzystać? To warto wiedzieć

PRX T33

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jak można usunąć rozstępy, to równie dobrym rozwiązaniem będzie kuracja PRX T33. Połączenie kwasu trójchlorooctowego, kojowego oraz nadtlenku wodoru jest innowacyjną metodą chemicznej biorewitalizacji skóry. Najlepiej sprawdza się w usuwaniu rozstępów czerwonych. PRX T33 nie należy do peelingów chemicznych i  nie powoduje złuszczania naskórka, a więc może być stosowany cały rok, u osób w każdym wieku. Składniki aktywne nakładanego na skórę preparatu stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra zyskuje jędrność i napięcie, przebarwienia zostają zredukowane, a rozstępy stają się niemal niewidoczne.